Curriculum šupkovania

Volám sa Iveta. Často Iva, Ivka alebo Hakoška. Som živnostníčka - remeselníčka, vzdelaním stavebná inžinierka a dlhé roky zamestnaná v celkom inej oblasti. Mala som lepšie živobytie a viac voľného času, ale za cenu, ktorý všetci stresovaní veľmi dobre poznajú.

So šupkami som sa zoznámila okolo roku 2007, keď som skúšala všetko, čím pomôcť svojmu ubolenému krku. Kúpila som si vankúšik z prírodných pliev. Nadchol ma a odvtedy som ich robila pre seba, rodinu, známych... kto mal záujem. Ten môj sa stal trvalou súčasťou mojej postele, dokonca ho brávam na dovolenku. Samozrejme to nie je ten pôvodný. Každý rok šupky vymením a keď treba, ušijem si nový vankúšik.

Jedného dňa prišiel v mojom pracovnom živote neočakávaný obrat a bolo treba sa poobzerať po novej činnosti. Vyhrali šupky a moja celoživotná záľuba v práci rukami. V rodine som sa naučila šiť a vyšívať, získané a vrodené zručnosti a skúsenosti a trpezlivosť boli to, o čom som sa oprela.

Druhým dôvodom bol môj vzťah k prostrediu, v ktorom žijeme. Rozhodla som sa učiť ľudí nahrádzať syntetické veci prírodnými a posilňovať vzťah k prírode.

Najprv som si z časti bytu vytvorila malú dielničku. Materiál pribúdal, miesto ubúdalo a pobehovala som medzi hrncami a šijacím strojom. V lete som odsťahovala dielňu na terasu našej záhrady.

Od leta roku 2013 pracujem v svetlej, vzdušnej a priestrannej dielni. Pribudlo technické zázemie a hlavne úložné priestory.

Všetko vyrábam vlastnými rukami s pomocou šijacieho stroja. Dizajn výrobkov navrhujem sama. Milujem farby a pre niekoho možno nezvyčajné farebné kombinácie. Inšpirujem sa prírodou a jej premenami. Keďže som technik, hľadám podstatu výrobku vo funkčnej jednoduchosti. Mojím heslom je súlad kvalitného vyhotovenia, ideálneho tvaru a krásy prírodných materiálov. Pred uvedením do predaja výrobky testujem a v prípade potreby upravujem. Moje výrobky sú trvanlivé po celú dobu trvanlivosti textílií.

Prečo sa článok volá o nás ? Lebo v mojom veku a stave telesnej schránky by som sa bez pomoci najbližších, ktorých vidíte so mnou na jarmokoch, nezaobišla. Zatiaľ nosia a pomáhajú predávať, ale vari raz... :)))))

Takže som sa trochu vyrečnila a nech sa páči, nakupujte alebo nenakupujte, čítajte, pozerajte a ak chcete, píšte :)

S láskou Iva.